postheadericon Operacja przegrody nosa

Operacja przegrody nosa

Operacja koryguje deformację struktury środkowej części jamy nosa, dzielącej ją na dwie części. Najczęściej wykonuje się ją w celu poprawy oddychania, ale także w celu umożliwienia dokładnego badania jam nosa, aby uwidocznić polipy nosa, stany zapalne, guzy nosa lub miejsca krwawienia. Nieprawidłowa drożność nosa prowadzi do utrudnienia oddychania, co może manifestować się zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji, bólami głowy, chrapaniem w czasie snu, a wraz ze zmianami w gardle - bezdechami nocnymi. Zaburzenia drożności nosa mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa. W celu wyprostowania przegrody skuteczne jest tylko leczenie operacyjne.

przegroda

Operacyjna korekcja przegrody nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Cięcia prowadzone są wewnątrz nosa i nie pozostawiają widocznych blzn. Obecnie nie zakładamy opatrunków do nosa po zabiegu. W tym czasie może występować jednak zwiększony katar oraz zaburzenia w odczuwaniu zapachów. Szwy usuwane są po 6-7 dniach. W okresie pooperacyjnym może wystąpić ból głowy oraz nosa. Wskazane jest zmniejszenie aktywności fizycznej oraz unikanie wysiłku fizycznego przez 14 dni po zabiegu. Po zabiegu nie stosuje się specjalnej diety, należy unikać alkoholu przez 14 dni.

Pielęgnacja po zabiegu

1. Nie wydmuchiwać nosa co najmniej tydzień od dnia operacji. Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wysiłku. Działania te zwiększają prawdopodobieństwo krwawienia z nosa.

2. Jeśli musisz kichnąć, zrób to z otwartymi ustami. To zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia i krwawieniu z nosa.

3. Nie należy przyjmować aspiryny lub produktów zawierających kwas acetylosalicylowy. Aspiryna zmniejsza krzepnięcie i może powodować krwawienie.

4. Przez pięć dni po usunięciu opatrunków z nosa, lub gdy nie masz opatrunków to na drugi dzień, należy użyć Oxalin lub Nasivin lub Afrin 0,05% (lub ogólnie oksymetazolinę 0,05%), dwa do trzech razy na dobę, do obu nozdrzy. Po pięciu dniach płukać nos Ringosolem lub wodą morską w sprayu 6 do 8 razy dziennie, aby utrzymywać wysoką wilgotność błony śluzowej i pomóc rozluźnić wydzielinę. Można także płukać nos i zatoki preparatem SINU RINSE 1-2 x dziennie.

5. Jeżeli występuje nadmierne krwawienie, spróbuj zakroplić do nosa spray Oksymetazolin 0,05% w celu zwężenia naczyń.

Połóż zimny okład lub ręcznik na czoło i na kark.

tekst przygotował Dr n.med. Krzysztof Dalke na podstawie
Rhinoplasty - G.J. Nolst Trenite, Kugler Publications 2005