postheadericon Zabiegi z zakresu krtani

 

Na czym polega operacja?

Zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym, polegają na usunięciu zmian patologicznych krtani ( polipy, brodawczaki, zmiany zapalne, guzy) przy użyciu zestawu Kleinsassera, mikroskopu operacyjnego oraz często lasera.

Kto jest odpowiednim kandydatem do tej operacji?

Do zabiegu kwalifikuje się pacjentów po uprzedniej konsultacji laryngologicznej!

Pacjenci z rozpoznanym przewlekłym przerostowym zapaleniem krtani, z polipami, guzkami głosowymi, obrzękami Reinkego, zmianami o typie guza.

Czego należy się spodziewać po operacji?

Po zabiegu pacjenci powinni zachować przez kilka dni ciszę fonacyjną (mówienie szeptem). Występująca początkowo chrypka, w zależności od rodzaju zmiany, ustępuje od kilku do kilkunastu dni.

Po zabiegu należy zgłosić się na kontrolę zgodnie z zaleceniami uzyskanymi na wypisie ze szpitala.

Jakie są możliwe komplikacje?

Do powikłań należy stała chrypka, zmiana głosu rzadko duszność.

 

Zabiegi z zakresu krtani

 

Mikrolaryngoskopia – operacja endoskopowa polegająca na usunięciu zmian patologicznych z krtani lub gardła dolnego przy pomocy konwencjonalnych narzędzi mikrochirurgicznych (kleszczyki) lub przy pomocy promienia lasera CO2.

 

Wskazania:

1. Diagnostyczne: guz krtani, guz gardła dolnego, przewlekłe stany zapalne w obrębie krtani

2. Lecznicze – Mikrochirurgia konwencjonalna: polipy krtani, torbiele krtani, twarde guzki głosowe, obrzęki Reinckego

Mikrochirurgia laserem CO2: rak płaskonabłonkowy krtani o rozległości T1 i T2, stany przedrakowe krtani ( leukoplakia, pachydermia), brodawczaki krtani, płetwy krtaniowe, zmiany bliznowate zwężające światło krtani

 

Technika zabiegu operacyjnego:

Mikrochirurgia konwencjonalna: operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Po założeniu direktoskopu (endoskopu), pod mikroskopem ocenia się struktury krtani oraz gardła dolnego. W przypadku wskazań diagnostycznych ocenia się lokalizację, rozległość zmiany patologicznej oraz pobiera wycinki do badania histopatologicznego celem weryfikacji. W przypadku wskazań leczniczych usuwane są zmiany patologiczne przy użyciu narzędzi mikrochirurgicznych. Wszystkie usunięte zmiany posyłane są do badania histopatologicznego.

Mikrochirurgia laserem CO2: Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym pod mikroskopem sprzężonym z laserem CO2. Promieniem ciągłym lub przerywanym lasera C02 usuwane są zmiany ptologiczne. Przed użyciem promienia laserowego pobierane są w każdym przypadku wycinki do badania histopatologicznego.

 

Postępowanie pooperacyjne:

W przypadku mikrolaryngoskopii wykonanej ze wskazań leczniczych, zarówno metodą konwencjonalną jak i promieniem lasera CO2 zaleca się tzw. ciszę fonacyjną czyli zakaz używania głosu przez okres 24 h, oraz oszczędne używanie głosu przez następne 14 dni. Bezpośrednio po operacji prawdopodobne jest wystąpienie chrypki o różnym nasileniu, która ustępuje po wygojeniu się rany w krtani. Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów.

W niektórych przypadkach konieczne jest podanie antybiotyku oraz leków przeciwobrzękowych – sterydów w okresie okołooperacyjnym.

 

Pobyt w Oddziale:

2-5 dni w zależności od rozległości i charakteru usuwanych zmian

 

Okres niezdolności do pracy:

Około 14 dni, w przypadku osób posługujących się zawodowo głosem należ się liczyć z możliwością zwolnienia do 30 dni.

Copyright © 2010 SP2JAR