postheadericon Operacje endoskopowe nosa i zatok z usunięciem polipów

1.Endoskopia- jamy nosa to wziernikowanie tych rejonów anatomicznych przy użyciu endoskopu tj. zminiaturyzowanego układu optycznego zespolonego za pomocą światłowodu z monitorem, dzięki któremu możliwy jest bezpośredni podgląd badanych struktur w powiększonym obrazie.

 

Wskazania do endoskopii jamy nosa:

-diagnostyka wad wrodzonych jak np. zarośnięcie(niewykształcenie) nozdrzy tylnych lub wad nabytych np. zrostów w jamie nosa.

-zakażenia

-polipy

-guzy

-ciała obce

-krwawienia z nosa

-diagnostyka wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego

 

Technika endoskopii jamy nosowej:

-zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu w pozycji siedzącej pacjenta. W wybranych przypadkach w ogólnym znieczuleniu-wówczas w pozycji leżącej.

-poprzez nozdrza przednie wziernikuje się jamę nosa

-badanie to jest zazwyczaj bezkrwawe jednakże, gdy łączy się ono z pobraniem wycinków do badania anatomopatologicznego bądź usuwaniem drobnych zmian jak polip lub ciało obce może wystąpić krwawienie z nosa wymagające założenia opatrunku uciskowego- tzw. tamponady na okres jednego, dwóch dni.

-izolowaną endoskopię nosa wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia.

 

2.Sinusoskopia- jest interwencją chirurgiczną z naruszeniem ciągłości tkanek-badanie to dotyczy głównie diagnostyki zatoki szczękowej ale można również wykonać endoskopię zatoki czołowej lub klinowej.

 

Wskazania do sinusoskopii:

-zasadniczym wskazaniem jest niejasny obraz(wynik) badań obrazowych jak przeglądowe badanie rentgenowskie zatok przynosowych lub tomografii komputerowej bądź badania rezonansu magnetycznego(MRI).

-pobranie wycinków do badania anatomopatologicznego z zatok.

-otwarcie lub usunięcie torbieli z zatok.

 

Technika zabiegu:

-znieczulenie zazwyczaj miejscowe w pozycji siedzącej

-dostęp do zatoki szczękowej uzyskuje się za pomocą tzw. troakaru wykonując otwór w tzw. Przewodzie nosowym dolnym. Czasem dostęp uzyskuje się od strony jamy ustnej przebijając przednią ścianę zatoki w tzw. dole nadkłowym.

-występujące czasem krwawienie wymaga założenia opatrunku uciskowego tj. tamponady na około 1-2 dni

-izolowaną sinusoskopię wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia.

FILM

zdjecie12