postheadericon Adenotomia - Usunięcie migdałka gardłowego.

 

Przerost migdałków jest bardzo często chorobą w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podstawowym objawem choroby są trudności w oddychaniu przez nos co wyraża się mową nosową , chrapaniem, bezdechami nocnymi , oraz otwartą buzią w ciągu dnia. Przyczyna jest nieznana , przerost migdałków występuje jednak bardzo często u dzieci często chorujących na infekcje gardła. U niektórych pacjentów początkowo może pomagać leczenie zachowawcze. W razie braku poprawy wyleczenie możliwe jest jedynie chirurgicznie. 

Usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego) jest jednym z najczęstszych zabiegów otolaryngologicznych wykonywanych z następujących wskazań:

· Nawracające infekcje gardła i górnych dróg oddechowych w celu usunięcia ogniska infekcji

· Trudności w oddychaniu przez nos, gdy przerośnięty migdałek gardłowy zamyka nozdrza tylne w celu udrożnienie dróg oddechowych

· Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuch przewodzeniowy, gdy migdałek uciska trąbki słuchowe i jest pośrednią przyczyną powstawania i długotrwałego zalegania płynu w uszach (jamach bębenkowych)


Często przerostowi migdałka gardłowego towarzyszy przerost migdałków podniebiennych. W tym przypadku adenotomia wykonywana jest razem z tonsillotomią , czyli zabiegiem polegającym na mechanicznym zmniejszeniu migdałków podniebiennych przez ich podcięcie lub mechaniczne , lub tzw. Koblację Adenotomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Po zabiegu wskazana jest hospitalizacja i wypis następnego dnia rano. W przypadkach dzieci zamieszkałych w odległych miejscowościach zdarza się pobyt dłuższy . Po zabiegu adenotomii zalecany jest oszczędzający tryb życia oraz dieta lekkostrawna przez 7 dni.

tekst przygotował Dr n.med. Józef Mierzwiński na podstawie
Otolaryngology Ed. Ballenger 1992
Otorynolaryngologia praktyczna Ed Janczewski Via Medica Gdansk 2005